gyerek-kepernyovel_900-494

A Kaspersky Lab és a B2B International közös felmérése felfedte, a szülők közel negyede (22 százalék) érzi úgy, nem tudja felügyelni gyermeke online tevékenységét, noha a megkérdezettek közel felét (48 százalék) aggasztja, hogy gyermeke internetes zaklatással találkozhat.

Eugene Kaspersky, a Kaspersky Lab elnöke és vezérigazgatója elmondta: “Az internetnek számos előnye van, de sajnos azt is lehetővé teszi, hogy egyesek romboló tulajdonságai a felszínre kerüljenek. Az internetes zaklatás mára széles körben elterjedt problémává vált. Az áldozatok pszichológiai károsodása súlyos és hosszan tartó lehet. Valószínűleg nincs tisztán technológiai válasz a kérdésre, de mindenképp beszélnünk kell róla, hogy felhívjuk rá a figyelmet, illetve segítsünk a fiataloknak és szüleiknek, hogy biztonságosan élni tudjanak az internettel járó előnyökkel.”

Kiderült, hogy a felnőttek jó szándéka, hogy több szabad teret biztosítsanak a gyermekeiknek, oda vezethet, hogy sebezhetőbbé válnak az online zaklatásokkal és visszaélésekkel szemben. Csupán a szülők 19 százaléka mondta azt, hogy “ismerőse” a gyermekének a közösségi oldalakon, és 39 százalékuk jelezte vissza, hogy megfigyeli gyermeke online tevékenységeit. Pusztán 38 százalékuk beszélt a gyermekeinek az online veszélyekről, ami a bizalom és megértés hiányáról árulkodik.

A kutatásból kiderült, a gyerekek gyakran vonakodnak annak beismerésétől, hogy internetes zaklatás áldozatává váltak. Azon szülők negyede (25 százaléka), akiknek a gyermekeit zaklatták a világhálón, közölték, hosszú időbe telt, mire fény derült az ügyre. Ez azért aggasztó, mert az online zaklatás könnyen fajulhat valódi zaklatássá, mint ahogy az érintett szülők 26 százaléka tapasztalta is.Az internetes zaklatás érzelmi hatása hosszú távon pusztító lehet a fiatalokra nézve, és a szülőknek tudniuk kell róla, hogy meg tudják állítani. A Kaspersky Lab kutatása felfedte, hogy az interneten zaklatott gyerekek szüleinek csupán 44 százaléka avatkozott közbe.

Tény, hogy nehéz teljes mértékben megelőzni az internetes zaklatást, de van néhány intézkedés, amivel megóvhatjuk a gyermekeket tőle és a következményeitől. Például, ha felülvizsgáljuk a közösségi oldalak titkosítási beállításait, melyek lehetővé teszik a felnőtteknek, hogy felügyeljék, ki láthassa a gyermek bejegyzéseit és ki írhasson neki szóló üzenetet. Ha kihasználjuk az alkalmazások szülői felügyeleti beállításait és a biztonsági megoldásokat, akkor együttes használatukkal erős védelmet és nyugalmat biztosíthatnak.

Ez több a puszta technológia kérdésénél. A szülőknek meg kell értetniük a gyermekükkel, mennyire fontos, hogy a személyes információkat megtartsák, tehát ne fedjenek fel online olyan adatokat, mint a lakcím, telefonszám, az iskola adatai és a bankkártyaszám.

További információk és tanácsok a Kaspersky Lab edukációs oldalán találhatók.

Forrás: hirado.hu
Fotó: hirado.hu