A hekkelések, jelszólopások és adatszivárogtatások tavaly úgy felpörögtek, hogy az már a szélesebb nyilvánosság ingerküszöbét is átütötte. De hiába volt ez az év egyik slágertémája, továbbra is tömegesen használunk olyan jelszavakat, amelyeket nemhogy egy hekker, de egy általános iskolás is simán kitalál. Egy új tanulmány szerint 2016 legnépszerűbb jelszava: 123456.
Legalábbis ez szerepelt legtöbbször a nyilvánosságra hozott lopott jelszavak között, amelyek alapján a listát összeállította a Keeper nevű üzleti jelszókezelő szolgáltatást kínáló cég. A listavezető jelszót a vizsgált 10 millió feltört fiókból 1,7 milliónál használták. Az egyes fiókok között persze lehetnek átfedések – a gyenge jelszó mellett éppen az a másik nagy probléma, hogy gyakran ugyanazokat a jelszavakat használjuk több szolgáltatáshoz is.A második helyre a jelszó hosszúságában bízó felhasználók behozták a nem sokkal kreatívabb 123456789 variációt. De itt egy top 10-es lista további tanulságos helyezettekkel:
- 123456
- 123456789
- qwerty
- 12345678
- 111111
- 1234567890
- 1234567
- password
- 123123
- 987654321
A lista nem változott jelentősen a korábbi évekhez képest, amiből a cég le is vonja a következtetést, hogy a felhasználók edukálásának vannak korlátai, és egy számottevő méretű kisebbség soha nem fog a saját biztonságára figyelni, bármennyiszer is figyelmeztetik ennek a szükségességére. Ezért a biztonság megteremtése részben az informatikusok dolga is, egyszerűbben használható biztonsági megoldások bevezetésével, illetve a meglévő módszerek használatának a kikényszerítésével – például hogy ne lehessen ilyen egyszerű jelszóval regisztrálni, vagy kötelező legyen a kétlépcsős azonosítás.
További érdekesség, hogy a top 25-ös lista további helyezettjei közé becsúszott néhány véletlenszerűnek, így biztonságosabbnak tűnő jelszó is. Ezek viszont éppen azért kerülhettek fel a listára, mert szintén rengetegen használták őket, ami azt mutatja, hogy sajnos itt se ügyesebb jelszóválasztásról van szó, hanem valamilyen hálózatra kapcsolódó eszköz, például egy wifi router tömegesen kiosztott gyári jelszaváról. Arról pedig, hogy ez miért baj, Budapesten mászkálva szereztünk első kézből tapasztalatot.
Forrás: index.hu