Közismert, hogy a számítógép, a tévé képernyőjén kívül az okostelefon használata is rontja a szemet. Öt tipp, amivel csökkentheti az ártalmakat.
Ne ülj a tévé közelébe! – mondták a szüleink. Mára az állandó távolságban elhelyezett s ezért többek között a szemmozgató izmokat rontó számítógép- és tévéképernyő mellé társult az okostelefon. Az alábbi öt egyszerű, de hasznos módszer segít a szemünknek.
1. Állítsuk be a kijelző fényerejét!
Az első és legfontosabb teendő az okostelefon fényerejének a környezeti fényviszonyokhoz igazodó beállítása: a túl nagy és a túl kis fényerő ugyanis egyaránt rossz. A legegyszerűbb, ha a Beállítások/Kijelző & Fények menüben az „Alkalmazkodó fényerőt” aktiváljuk. Ez a fényerőszintet a környezeti fények alapján optimalizálja. (Az „Alkalmazkodó fényerő” nem ideális választás az akkumulátor üzemideje szempontjából, de jót tehet a szemnek.)
Ennél kicsit többet tudnak a Luxhoz hasonló, a Google Play és az Apple Store áruházban nagy számban fellelhető alkalmazások.
3. A 20-20-20 szabály
Elég hatékony segítség a 20-20-20 szabály betartása. Ez azt írja elő, hogy a folyamatos kijelző-képernyő bámulás helyett rendszeres időközönként tartsunk szüneteket. Vagyis, ha 20 percig néztük a kijelzőt, 20 másodpercre szemléljünk valami egészen mást, ami 20 méterre található: nagy szívességet teszünk vele a szemmozgató izmainknak.
4. Pislogás, pislogás és még egyszer pislogás
Egy tanulmány szerint háromszor kevesebbet pislogunk, mikor az okostelefon kijelzőjét nézzük. Holott a pislogáa segít nedvesen tartani a szemet, csökkenti a szárazságát.
5. Védőbevonatok és fóliák
Ha nem rendelkezik a mobil Corning Gorilla Glass védelemmel, ami némileg a tükröződés csökkentésére is alkalmas, akkor célszerű a mobil kijelzőjén matt fóliát tartani. Mellesleg ez a kisebb sérülésektől is megvédheti a kijelzőt. Szemüvegesek vásároljanak tükröződéscsökkentő pápaszemet!
Fotó: hirado.hu