Attól, hogy gyenge az otthoni router jele, nem biztos, hogy le kell cserélni az eszközt. Mutatjuk, miket lehet tenni.
Nem feltétlen van szükség nagyon drága, hiper-szuper routerre ahhoz, hogy a jelenleg tapasztalhatónál megbízhatóbban működjön otthon a wifi-hálózat. Íme BGR nyomán néhány trükk, amellyel a hagyományos routerek teljesítménye is fokozható.
Legyen a router központi helyen
Mivel az eszköz az antennáinak köszönhetően körkörösen sugározza a wifit, ezért érdemes a lakás közepe táján elhelyezni, hogy mindenhol egységesen erős legyen. (Persze attól még az egész lakásban lesz net, ha a készülék rögtön a bejárati ajtónál van, csak a másik végében már jóval gyengébb lesz, és többször szakadozik majd.) A router optimális elhelyezéséről itt olvashat bővebben.
Ne tegyen rá semmit
A routert lehetőleg ne tegye a földre és ne tegyen rá semmit. Ha letakarja, esetleg leárnyékolt helyre, például az asztal alá teszi, a wifi jóval gyengébb lehet.
Vigyázzon, mi van a közelében
Ha lehetséges, a routert ne tegyük olyan helyre, ahol elektronikai eszközök találhatók, főleg olyanokhoz ne, amelyek szintén vezeték nélkül továbbítanak adatot. Vagyis ha lehetséges, ne legyen a közelben vezeték nélküli telefon, távirányító, babafigyelő, vezeték nélküli kontroller, de még mikrohullámú sütő sem. Az ilyen tárgyak közelében jelentősen romlik a wifi jele.
Szerezzen be egy jelerősítőt
Ha nem lakásban, hanem például kétszintes kertes házban az emeleten van a router, könnyen lehet, hogy a földszinten már nem, vagy csak nagyon gyenge jel fogható. Hogy ez ne okozzon problémát, érdemes lehet egy jelerősítő eszközt (repeatert) beszerezni, ami akár a kétszeresére is növelheti a router teljesítményét.
Cserélje le a régit
A routerek akár 5-6 évig is működnek, de nem árt tudni, hogy 2-3 év után észrevehetően csökkenhet a teljesítményük. Az eszköz folyamatos melegedése árthat a benne lévő alkatrészeknek, ami miatt jóval gyengébb lehet a jel, mint az első beüzemeléskor. Az sem mellékes, hogy a sávszélességet néhány év alatt akár többszörösére is növelheti a szolgáltató, amit egy régebbi típussal nem biztos, hogy ki lehet használni.
Védje jelszóval
Az egyik legáltalánosabb hiba, hogy a beüzemelés után sokan elfelejtik jelszóval védeni a hálózatot, így ahhoz bárki csatlakozhat. A kontónkra kényelmesen torrentezgető szomszéd bőven elég ok lehet arra, hogy otthon élvezhetetlenül lassú legyen a net.
Forrás: HVG
Fotó: @samm17 / Redbubble