Napjainkban a gyerekek egyre korábban kezdik el használni az internetet és a modern technológiákat. Ők már nem is éltek olyan világban, amelyikben az internet, a számítógépek, tabletek és okostelefonok nem léteztek. Ügyesen maszatolnak a pici ujjak az érintőképernyőkön, a nagyobb gyerekek pedig rendszergazdát megszégyenítő jártassággal kezelik az otthoni gépparkot, de nem biztos, hogy tisztában vannak a világháló lehetséges veszélyeivel is.
Az alábbiakban a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat beszámolóját olvashatják:
A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat – a Safer Internet Program magyarországi koordinátora – egy weboldalt hozott létre www.bibianeten.hu címmel, hogy segítségével a 4-8 éves gyerekek játékos formában ismerkedhessenek meg az internettel. Célunk, hogy a világhálót érdekes történetek és játékok segítségével mutassuk be nekik, szórakoztató és biztonságos formában. Bibi, a méhecske és barátai gondoskodnak arról, hogy a gyerekek tisztában legyenek a lehetséges veszélyekkel, és tudják, mit kell tenniük ilyen helyzetekben.
Az oldalon egy „Ki próbálja becsapni Bibit?” című kalandos történetet olvashatnak és hallgathatnak meg a gyerekek, melyben Bibi és barátai a bölcs Sáska Professzor segítségével tanulják meg, hogy az interneten nem mindenki az, akinek mondja magát, ezért fő az óvatosság! A történet karakterei fekete-fehérben is megjelennek, hogy új színeket varázsoljanak rájuk a fiatal felhasználók. Elkészítettük a magyar nyelvű gyermekbarát online tartalmak szubjektív gyűjteményét; azokat a weboldalakat és appokat soroljuk itt fel, amelyek biztonságosan böngészhetők.
A bibianeten.hu a luxemburgi Safer Internet Központ jóvoltából készülhetett el magyarul, a luxemburgi weboldal mintájára. Terveink szerint közösen fejlesztjük majd tovább a weboldalt az Insafe hálózat többi központjával együttműködve, így hamarosan újabb mesékkel is bővül majd a tartalom.
Bár ez a honlap kisgyermekek számára készült, és az itt található tartalmak és linkek is biztonságos környezetet nyújtanak számukra, rendkívül fontos, hogy a felnőttek is tisztában legyenek az internet lehetséges veszélyeivel, hogy mindig tudjanak válaszolni a gyerekek kérdéseire, és megfelelően reagáljanak a kényes helyzetekben. Nekik nyújt segítséget a www.saferinternet.hu
Forrás: Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat